HPS HTSEC135-025-BLUE Silicone Elbow - 135 Degree Blue Length 5in.
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
00
quantity
Product details
Category
Specifications
  • MPN: HTSEC135-025-BLUE
  • UPC: 648044912202
  • Color: Blue
  • Inside diameter: 0.25" (6.5mm)
  • Outside Diameter Base (B): 0.65" (16.5mm)
  • Hose Length / Leg Length: 5"
  • Reinforced Layer: 4-ply Polyester
  • Max. Temperature Rating: 350F
  • Oil-Resistant: No
  • Wall Thickness: 5mm
Features
  • High-temperature and high-pressure resistant: Designed to withstand extreme conditions up to 350F.
  • Easy to install: Pair with HPS 100% Stainless Steel Embossed Hose Clamps or T-bolt Clamps.
  • Measurements: 135 degrees bend, 1/4" inside diameter, 5" leg length, 1/2" center line radius.